Międzygminny konkurs -Obycie umila życie
Międzygminny Konkurs „Obycie umila życie”
Obserwacja zachowania dzieci i młodzieży w środowisku szkolnym, na wycieczkach i w sytuacjach życia codziennego oraz w kontaktach międzyludzkich doprowadziła nas do przekonania, iż zapracowani rodzice coraz mniej uwagi poświęcają tzw. kindersztubie. Stąd narodził się pomysł organizacji konkursu w zakresie savoir – vivre. Postanowiliśmy powrócić do tego co ważne a zapomniane, promować dobre wychowanie.
Na rynku edukacyjnym istnieje bardzo dużo konkursów przedmiotowych, organizowanych zarówno przez szkoły, jak i przez zewnętrzne podmioty i firmy. Nasz konkurs jest jedyny w swoim rodzaju. Mimo powszechnej krytyki zachowania współczesnej młodzieży brakowało przedsięwzięcia promującego zasady bon tonu. Tę lukę wypełnia właśnie konkurs „Obycie umila życie”.
Celem konkursu jest poznanie przez uczniów zasad savoir – vivre i nabycie umiejętności kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach i miejscach, w szczególności w zakresie: sztuki nakrywania do stołu, symboliki sztućców, zachowania się przy stole, właściwego doboru stroju do okoliczności, postępowania w kontaktach międzyludzkich – przedstawianie się, powitanie, pożegnanie, zachowania się w miejscach publicznych – teatr, kino, środki komunikacji, prowadzenia rozmowy – także telefonicznej, składania wizyt, sztuki wręczania i otrzymywania prezentów.
Trochę historii
Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w roku szkolnym 2003/04. Początkowo przedsięwzięcie skierowane było dla uczniów podstawówek i gimnazjów gminy Mosina.
Z uwagi na wysokie oceny projektu w środowisku szkolnym, również ze strony wizytatorów Kuratorium Oświaty w Poznaniu i mosińskich władz samorządowych oraz zapotrzebowanie na tę problematykę konkurs rozrósł się również na ościenne gminy.
Obecnie w rozgrywkach zmagają się uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gmin: Śrem, Mosina oraz miasta Puszczykowa. Z naszej gminy w konkursie uczestniczą reprezentacje wszystkich podstawówek i gimnazjów, z pozostałych – zdecydowana większość.
W każdym roku szkolnym mają miejsce poszczególne etapy konkursu: etap szkolny, gminny oraz międzygminny finał, który odbywa się w pięknych wnętrzach gościnnego Hotelu Park nad Maltą w Poznaniu. Zadania konkursowe mają formę teoretyczną i praktyczną. Zawodnicy uczą się np. wiązać krawat, dekoracyjnie układać serwetkę z materiału, dobrać właściwą zastawę do wylosowanej potrawy, poprawnie podać owoce. Muszą również wykazać się znajomością gatunków muzyki oraz rozpoznać dzieła światowego malarstwa.
Ulubioną konkurencją jurorów są widowiskowe i humorystyczne scenki w wykonaniu uczniów naszej szkoły – np. „W teatrze”, „W tramwaju”, „Blokowisko”, „W sieci”, prezentujące niewłaściwe zachowania, które powinni wychwycić zawodnicy.
Wszystko odbywa się w atmosferze rywalizacji, ale i doskonałej zabawy, a nie nudnej nauki. Zmagania drużyn obserwuje licznie zgromadzona publiczność – uczniowie szkół uczestniczących w konkursie. Tak więc uczą się i bawią wszyscy obecni, również nauczyciele, opiekunowie grup.
Jurorzy, goście specjalni
Konkurs objęła patronatem Burmistrz gminy Mosina – pani Zofia Springer, stąd obecność przedstawiciela władz samorzadowych gminy Mosina podczas finału konkursu oraz pomoc fimansowa. Ogromne wsparcie merytoryczne i organizacyjne otrzymujemy od przewodniczącej jury – pani Barbary Surmy oraz dyrekcji Hotelu Park nad Maltą w Poznaniu: p. dyr. Tomasza Droszcza i p. wicedyrektor Haliny Dziwińskiej.
W jury zasiadają również wizytatorzy z Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz goście specjalni, np. wybitny aktor i reżyser p. Andrzej Seweryn, który uraczył uczestników przepiękną interpretacją fragmentu „Pana Tadeusza” czy p. Ewa Siwicka. W promowaniu tej problematyki wspiera nas często poznańska TV. Wsparcia finansowego udzielają nam corocznie Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Daszewicach.
Pomysłodawcą konkursu jest nauczycielka naszej szkoły – p. Kamila Pietrzak, a oganizatorkami panie: Kamila Pietrzak, Mariola Brylska, Katarzyna Wojtczak, Agnieszka Różczka i Lidia Ratajczyk.
Działania wspiera p. dyr. Katarzyna Skrzypczak.
W dniu 08.05.2018 w pięknych wnętrzach hotelu ,,Park” w Poznaniu nad Jeziorem Maltańskim odbyła się 14 edycja Międzygminnego Konkursu " Obycie umila życie" czyli savoire - vivre w małym palcu.
Uczestnicy konkursu wykazali się wiedzą i znajomością dobrych manier zgodnie z tegorocznym hasłem ,,Dorobek Polski w okresie ostatnich 100 lat”.
Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z podpoznańskich gmin rywalizowali ze sobą rozpoznając tradycyjne polskie ,ludowe tańce, znane, ponadczasowe polskie utwory muzyczne i piosenki. Ponadto nakrywali do stołu, nazywali regionalne potrawy. Niełatwym zadaniem było zawiązanie krawata.
Do tradycji naszego konkursu należy zapraszanie honorowych gości. Na przestrzeni 14 lat byli nimi- Andrzej Seweryn, Mieczysław Hryniewicz, Michał Grudziński, Arkady Fiedler, Bartosz Kuczyk, redaktorzy: Ewa Siwicka, Tomasz Wolny, Beata Demianowska i Rafał Biernacki.
W tym roku gościem honorowym, jurorem i doradcą był pan Maciej Nowak, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, krytyk teatralny i kulinarny, dziennikarz, podróżnik, animator kultury.
W tegorocznych potyczkach dotyczących znajomości dobrych manier, polskich obyczajów i historii na przestrzeni ostatnich 100 lat, pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęła S P nr 1 w Mosinie, a za nią uplasowały się kolejno podstawówki : w Krzyżanowie, Dolsku i SP nr 2 w Puszczykowie.
Wśród gimnazjalistów zwyciężyli uczniowie Zespół Szkół Katolickich w Śremie. Tuż za nimi znalazła się drużyna z SP nr 1 w Puszczykowie, a dalej reprezentacje szkoły w Dolsku i Rogalinie.
Dyrekcji Hotelu,, Park” , jurorom oraz wszystkim uczestnikom konkursu, serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.
Mariola Brylska
„ Podróż dookoła świata”
8 maja 2017 r. w Hotelu Park nad Maltą odbył się finał Międzygminnego Konkursu „Obycie umila życie”, organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Daszewicach. Uczestnicy konkursu to uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, którzy reprezentowali pięć gmin: Mosinę, Puszczykowo, Śrem, Dolsk i Kórnik.
W tym roku zaprosiliśmy też wiele znanych i ciekawych osób, które zasiadły w konkursowym jury. Było nam bardzo miło gościć m.in.: pana Mariusza Wiśniewskiego – Pierwszego Zastępcę Prezydenta Miasta Poznania, panią Annę Balcerek – Kałek – Kierownika Referatu Oświaty, Promocji, Kultury i Sportu UM w Mosinie, panią Barbarę Surmę – eksperta w dziedzinie savoir – vivre’u. Wśród gości znaleźli się także pisarze – pani Zofia Staniszewska i pan Arkady Fiedler, a także znany raper i wokalista – Liber.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu były „Podróże dookoła świata”. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością potraw, przypraw, tańców oraz zwyczajów z różnych krajów i regionów świata. Dzieci zmagały się też z zadaniami praktycznymi – jak nakryć do stołu czy złożyć koszulę oraz odpowiadały na pytania dotyczące zasad savoir vivre’u i poprawności językowej. Na uczestników konkursu i gości – dzięki dyrektorowi hotelu panu Tomaszowi Droszczowi – czekały egzotyczne i pyszne przekąski z różnych krajów i kontynentów.
W kategorii szkół podstawowych najlepsze okazały się drużyny:
1 miejsce - SP w Daszewicach
2 miejsce - SP w Puszczykowie
3 miejsce - SP w Śremie
W kategorii gimnazjów:
1 miejsce - Gimnazjum w Puszczykowie
2 miejsce - Gimnazjum w Śremie
3 miejsce - Gimnazjum w Dolsku
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy ogromnej wiedzy i zaangażowania w poznawaniu - niełatwych przecież - zasad bon tonu.
Agnieszka Różczka