Patron
Order Uśmiechu to odznaczenie niezwykłe, które jako jedyne na świecie przyznawane jest wyłącznie na wniosek dzieci. To one jako pierwsze muszą dostrzec w człowieku coś wyjątkowego i wartego propagowania, a następnie swoimi argumentami przekonać członków Kapituły tego najsłoneczniejszego z odznaczeń. Nim rozpocznie się jednak ceremonia wręczenia, kandydat przejść musi długą drogę weryfikacji. Ale nie ma przecież nic cenniejszego, niż wdzięczność dzieci wyrażona Orderem Uśmiechu!
Historia Orderu Uśmiechu
Historia Orderu Uśmiechu sięga lat sześćdziesiątych XX wieku i dobranocki z udziałem kukiełek: „Jacka i Agatki”. Jej autorka, pisarka Wanda Chotomska, wspomniała w wywiadzie dla gazety „Kurier Polski” o pomyśle młodych pacjentów, których niedawno odwiedzała, by nadać Jacusiowi order albo medal. Prowadząca wywiad dziennikarka przekazała historię swojemu szefowi, redaktorowi Włodzimierzowi Karwanowi, a ten wpadł na pomysł, by stworzyć dziecięce odznaczenie, którym młodzi ludzie nagradzaliby dorosłych. Wszak to dzieci najlepiej wiedzą, kto jest ich prawdziwym i najlepszym przyjacielem, okazuje im serce, daje radość. Przecież nikt i nigdzie nie ustalił, że tylko dorośli mają prawo do przyznawania rozmaitych odznaczeń. Tak właśnie narodziła się idea Orderu Uśmiechu.
W konkursie na projekt odznaczenia nadesłano 44 tysiące listów! We wszystkich dzieci popierały pomysł ustanowienia odznaczenia, a także pisały bądź rysowały jak powinien wyglądać. Najczęściej wskazywanymi kształtami były serce i słońce. Jury pod przewodnictwem wybitnego rysownika Szymona Kobylińskiego wybrało projekt 9-letniej Ewy Chrobak z Głuchołaz, przedstawiający uśmiechnięte słoneczko, które do dziś jest na odznaczeniu.
Przyznawanie Orderu Uśmiechu
Na jesieni 1968 roku odbyło się posiedzenie Kapituły Orderu Uśmiechu, która zajmować się miała weryfikacją zgłoszeń. Jej pierwszą przewodniczącą została znana i uwielbiana przez dzieci pisarka Ewa Szelburg – Zarembina, a pierwszym Kawalerem Orderu – prof. dr Wiktor Dega, światowej sławy chirurg ortopeda z Poznania, któremu tysiące dzieci zawdzięczały zdrowie, a nieraz i życie. W czasie uroczystej dekoracji pasowano go czerwoną różą, musiał też wypić puchar kwaśnego soku z cytryny i od razu uśmiechnąć się. Ceremonia do dziś przebiega w ten sam sposób.
W 1979 roku, ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Dziecka, dzięki staraniom wybitnego literata i dziennikarza, ówczesnego Kanclerza Kapituły Cezarego Leżeńskiego, Sekretarz Generalny ONZ nadał Orderowi Uśmiechu międzynarodową rangę.
Kawalerowie Orderu Uśmiechu
Do tej pory dzieci z całego globu uhonorowały Orderem Uśmiechu ponad 900 osób z przeszło 40 krajów świata. Wśród Kawalerów odznaczenia są takie osobistości, jak: Ojciec Święty Jan Paweł II i zwierzchnik Kościoła buddyjskiego w Tybecie Dalajlama XIV, Matka Teresa z Kalkuty, Król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz Al Saud, Nelson Mandela, Oprah Winfrey, Steven Spielberg, Tove Janson – twórczyni Muminków i Astrid Lindgren – autorka Pipi Langstrum, królowa Szwecji Sylwia, pisarka Ewa Szelburg-Zarembina, piosenkarki Majka Jeżowska i Eleni a także Joanne Rowling – autorka cyklu powieści dla dzieci i młodzieży o słynnym czarodzieju Harrym Potterze. Order Uśmiechu otrzymała również Irena Sendlerowa, która podczas II Wojny Światowej uratowała życie 2500 żydowskich dzieci. Wszystkich Kawalerów łączy wielkie serce, troska o los najmłodszych i poszanowanie wszystkich dziecięcych praw.
żródła: www.orderusmiechu.pl, http://www.rp.pl/galeria/,http://www.wiadomosci24.pl/,http://lodz.dlastudenta.pl/kino/wydarzenie/Filmowe_opowiesci_o_Janie_Pawle_II_i_Matce_Teresie,http://www.gazetawroclawska.pl/