Welcome to SP Daszewice   Click to listen highlighted text! Welcome to SP Daszewice Powered By GSpeech

Wymiany międzynarodowe

Międzynarodowa Wymiana Młodzieży Daszewice – Lleida (Hiszpania) 20-26 października 2019

   W dniach 20.10- 26.10.2019 w ramach projektu “Learning the Culture we get to know each other better”, dofinansowanego przez PROGRAM OPERACYJNY WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ ,, Ponadnarodowa mobilność uczniów”, grupa 15 uczniów klas 7 i 8 naszej szkoły udała się na wymianę  do partnerskiej szkoły w miasteczku Lleida w środkowej Katalonii w Hiszpanii.

   Polscy uczniowie mieszkali w domach swoich hiszpańskich kolegów i koleżanek, poznając ich kulturę, zwyczaje i tradycje. Pierwszego dnia pobytu, uczestnicy wymiany zostali uroczyście przywitani przez Panią Dyrektor oraz hiszpańskich kolegów. Następnie nasi uczniowie zaprezentowali specyfikę regionu Wielkopolski, gminę Mosina, Kórnik, Rogalin, Daszewice i swoją szkołę.

   W ramach wymiany kulturowej Katalończycy pokazali nam swoje lekcje, zabytki Lleidy, zorganizowali zajęcia artystyczne, sportowe i taneczne oraz warsztaty kulinarne, podczas których Hiszpanie i Polacy wspólnie przygotowali katalońskie przysmaki. Wysłuchaliśmy  koncertu szkolnego zespołu muzycznego, a także braliśmy udział w turnieju gier planszowych. Niezapomnianych przeżyć dostarczyła nam wycieczka do przepięknej Tarragony, która słynie z dużej ilości zabytków rzymskich, gdyż podczas odpoczynku    nad Morzem Śródziemnym, fale zmoczyły ubrania i buty kilku uczestników. Ostanie dwa dni spędziliśmy w Barcelonie podziwiając majestatyczną architekturę stolicy Katalonii. Zwiedziliśmy stadion Camp Nou oraz Park Guell,  doskonałe połączenie piękna natury z architektonicznymi perełkami Gaudiego. Spacerowaliśmy słynną  promenadą Barcelony oraz wjechaliśmy kolejką linową na wzgórze Monjuic, z którego podziwialiśmy niesamowity widok na miasto i port.

   Wyjazd do Hiszpanii w ramach projektu PO WER dał nam możliwość poznania wspaniałych ludzi i nawiązania ciekawych przyjaźni. Mogliśmy poznać hiszpańskie zwyczaje oraz tradycje, a przede wszystkim podszkoliliśmy umiejętności językowe. Młodzież z niecierpliwością czeka na rewizytę swoich hiszpańskich kolegów i koleżanek w Polsce w maju 2020.

Joanna Barełkowska

 

Międzynarodowa Wymiana Młodzieży w Gdańsku 2018

  W dniach 7-12 października 2018 , w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży, gościliśmy uczniów  z zaprzyjaźnionej szkoły w Hemer. Tym razem spotkaliśmy się Gdańsku. Uczestniczyliśmy w projekcie, dotowanym przez  Polsko-Niemiecką Wspólnotę Młodzieży, mającym na celu  szukanie wspólnego dziedzictwa historycznego. Warsztaty integracyjne, gra miejska, lekcja w Muzeum II Wojny Światowej, wizyta w Centrum Nauki Eksperyment , warsztaty historyczne oraz  wieczorne  spotkania w pokojach i w auli  odbywały się w grupach polsko-niemieckich, co służyło  doskonaleniu języka niemieckiego i angielskiego oraz nawiązywaniu przyjaźni.

 

 

 

Nasi uczniowie znów w Hiszpanii !

Od 30 września do  5 pażdziernika 2018 grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w wymianie międzynarodowej.

Dzień  1 / 30.09.2018

W niedzielę 30 września , grupa naszych uczniów na lotnisku Poznań Ławica rozpoczęła wielką przygodę. Młodzież z klas szóstej, siódmej i ósmej wyjechała na wymianę młodzieżową do miasta LLeidy w Katalonii. Nasz samolot był punktualny, a podczas podróży zachwycały nas przepiękne widoki, ponieważ niebo było bezchmurne. Na lotnisku w Barcelonie czekał na nas autokar i nauczyciele hiszpańscy. Do LLeidy, dojechaliśmy o godzinie 17, tak jak było to wcześniej zaplanowane. Czekali na nas nasi przyjaciele, których wcześniej poznaliśmy drogą mailową i podczas ich przyjazdu do naszej szkoły w kwietniu. Wszyscy się poznali, mimmo, że minęło prawie pół roku. Popołudnie spędziliśmy z naszymi rodzinami hiszpańskimi, chociaż duża grupa młodzieży spotkała się wieczorem na pokazach fajerwerków. Jutro poznajemy szkołę hiszpańską, ciekawe czy dużo różni się od naszej polskiej?

Dzień  2 / 1.10.2018

W poniedziałek 1 października uczniowie brali udział w zajęciach na terenie lub w  okolicy szkoły partnerskiej. Zwiedzaliśmy szkołę, która jest ogromna - ma własny basen, salę teatralną i kaplicę. Podczas oglądania klas byliśmy u tych najmniejszych 2, 3 latków jak i dużo starszych. Braliśmy udział w zajęciach chemicznych, prezentowaliśmy naszą okolicę, polskie tradycje, bajki i piosenki hiszpańskim uczniom klas czwartych. Dużą radość przyniosły wspólne zajęcia na basenie. Po lunchu w olbrzymiej stołówce, braliśmy udział w Gimkanie tj. grze miejskiej na terenie Lleidy - podzieleni na sześciosobowe, polsko - hiszpańskie grupy, rozwiązywaliśmy zagadki i szukaliśmy wybranych miejsc. Rywalizacja między grupami była naprawdę bardzo zacięta - ale współpraca międzynarodowa dawała efekty. Wieczorem wielu z nas ze swoimi rodzinami spędziło czas w wesołym miasteczku.

Dzień 3 / 2.10.2018

Wczoraj obchodziliśmy wspólnie z naszymi partnerami Dzień Patrona - czyli Swiętej Blanki. Szkoła jest olbrzymia więc na każdym poziomie świętuje się trochę inaczej - np. Najstarsi czyli nasi maturzyści przygotowują tory przeszkód i tor strachu dla najmłodszych, średniacy mają zorganizowaną Grę miejską. Nasi rówieśnicy mieli zorganizowany czas w parku. Zanim jednak dotarliśmy tam mieliśmy okazję uczestniczyć w mszy świętej w j. hiszpańskim, która rozpoczynała obchody. Każda grupa trzecioklasistów była przebrana tematycznie, przygotowała wcześniej udekorowany wózek( np. sklepowy), w którym znajdowały się produkty na piknik i tak wędrowaliśmy przez miasto. W parku rozegrały się konkurencje konkursowe np. sportowe, zręcznościowe a także na najlepiej zastawiony i udekorowany stół. Bawiliśmy się wspólnie do późnego popołudnia, a wieczorem grupa polsko - hiszpańska spędziła grając w kręgle. To był emocjonujący dzień.

Dzień 4 / 3.10.2018

Dzisiejszy dzień rozpoczął się wcześniej niż zwykle - o 7.40 wyjechaliśmy na wycieczkę w góry - hiszpańskie Pireneje. Jeszcze po drodze widoki pięknych szczytów i dolin nas zachwycały, ale oniemieliśmy z wrażenia, gdy dotarliśmy na miejsce: potężne, majestatyczne góry; krystaliczne jeziorka, błękitne niebo i kamienne budowle sięgające XII i XIII wieku. Zwiedziliśmy dolinę Vall de Boi, która słynie z romańskich kościołów i kapliczek zbudowanych w górach w romańskim stylu katalońskim, łączących cechy lombardzkie i umiejętności mistrzów z Roussillon.

Wspinaliśmy się w kierunku Taull,miejscowości w której znajdują się niesamowite obiekty - kapliczka świętego Klemensa i św. Marii, stare, tradycyjne domy górskie zbudowane z kamienia. W kościele św. Klemensa można, podziwiać pozostałości fresków wczesnośredniowiecznych, a ich uzupełnieniem są hologramy, dzięki którym można wyobrazić sobie, że jesteśmy w XII wieku. Lunch jedliśmy w wysokich górach przy szemrzącym strumyku. W swojej wędrówce dotarliśmy naprawdę wysoko, podziwiając pirenejską naturę. Do Lleidy wróciliśmy wieczorem. To był bardzo ciekawy, ale i męczący dzień.

 Dzień 5 /  4.10.2018

Dzień rozpoczęliśmy przykładnie jak uczniowie od lekcji. Wraz ze swoimi partnerami uczestniczyliśmy w lekcjach hiszpańskich np. matematyki, wiedzy o społeczeństwie, historii, techniki. Większość skomentowała, że lekcje jak u nas tylko , jeszcze gorzej, ponieważ tutaj trwają one 55 a nie 45 minut. Po godzinie mieliśmy dosyć, więc udaliśmy się z naszymi nauczycielami na wzgórze zamkowe z charakterystyczną dla tego miasta wieżą. W dawnej katedrze i otaczających budynkach widać mieszankę chrześcijańskiego stylu romańskiego i gotyckiego w połączeniu z wpływami mauretańskimi, które tutaj utrzymały się bardzo długo. Zwiedzanie na wzgórzu zakończyliśmy wejściem na wieżę, co jeśli weźmiemy pod uwagę wspinaczkę po 238 bardzo wysokich schodach, było prawdziwym wyzwaniem.

Po powrocie do szkoły uczestniczyliśmy w koncercie przygotowanym specjalnie dla nas przez młodzież hiszpańską, próbowaliśmy tkać podczas warsztatów artystycznych w j. angielskim, a przede wszystkim każdą chwilę wykorzystywaliśmy na rozmowy z naszymi przyjaciółmi. Popołudniu zorganizowaliśmy całą grupą spacer po Major Street - najdłuższym deptaku w całej Europie, by zrobić zakupy. Wieczorem, rodzice hiszpańscy przygotowali wspólną, pożegnalną kolację dla całej grupy, podczas której polały się po raz pierwszy łzy.

Dzień 6 / 5.10.2018

Nasz ostatni dzień w Hiszpanii rozpoczęliśmy wcześnie - o 7.30 wyjazdem do Barcelony. Po drodze mieliśmy ostatnią szansę , by przyjrzeć się krajobrazom znacznie różniącym się od tych , do których przywykliśmy.

Barcelona to przepiękne, ale też ogromne miasto, stąd w ciągu jednego dnia nie byliśmy w stanie jej dogłębnie poznać. Widzieliśmy jednak bardzo wiele: stadion Camp Nou, Bazylikę Sagrada Familia, Casa Milę, Casa Batlo, La Ramblę, która rozciąga się od placu Katalońskiego aż do Kolumny Krzysztofa Kolumba w porcie. Bardzo duże wrażenie zrobiło na nas stare miasto z piękną gotycką katedrą i słynnym kościołem Najświętszej Marii Panny Morza. Nasze zwiedzanie zakończyliśmy w porcie, zmęczeni całodziennym zwiedzaniem i upalną pogodą, którą zastaliśmy w stolicy Katalonii.

Podróż powrotna z Hiszpanii do Daszewic odbyła się bez niespodzianek i nad ranem w sobotę dojechaliśmy do naszych domów. To niesamowite ile można zobaczyć i nauczyć się zaledwie przez sześć dni. Na pewno wszyscy uczestnicy zdobyli wiele doświadczeń i przyjaźni, a wrażenia pozostaną na wiele lat. Żałujemy, że nasza przygoda się skończyła i trochę zazdrościmy młodszym kolegom, że taki wyjazd mają dopiero przed sobą.

Tydzień hiszpański w Daszewicach

Okres od 8 do 13 kwietnia 2018 r.w szkole w Daszewicach upłynął pod znakiem Hiszpanii. Koledzy z zaprzyjaźnionej szkoły w Katalonii przyjechali, by wspólnie spędzić czas i nabyć praktycznych umiejętności. Głównym celem wymiany polsko-hiszpańskiej jest nie tylko poprawa komunikacji w j. angielskim, ale i poznanie tradycji i kultury kraju rówieśników. Podczas tego bardzo intensywnego tygodnia uczniowie polscy i hiszpańscy wspólnie brali udział w zajęciach prowadzonych wyłącznie w języku angielskim. Były zawody siatkówki, tańca, i gry w kręgle, artystyczny kurs decoupage’u i szycia, lekcje fizyki, chemii i przyrody, warsztaty historyczne w Ichocie, wspólne zakupy. Nasi koledzy przygotowali dla uczniów szkoły w Daszewicach film i prezentacje o LLeidzie, Katalonii i Hiszpanii. Wspólnie zwiedzaliśmy Rogalin, Kórnik, Poznań, uczestniczyliśmy w pokazie kulinarnym, a w Mniszkach poznaliśmy dawne rzemiosło. Hiszpańska i polska młodzież z wielkim zapałem wyrabiała masło, plotła przedmioty z wilkiny, czy prała na tarze. Na zakończenie uczestnicy wymiany zwiedzili Warszawę. To był naprawdę bardzo efektywnie i pożytecznie spędzony czas. Nie możemy doczekać się rewizyty - nasz wyjazd już pod koniec września.

                                                                                                                                                                                                                   J. Barełkowska

Archiwum wiadomości

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech